موکت ضد حریق یا نسوز اداری و هتلی از چه نوع الیافی تولید می شود؟

موکت ضد حریق : یکی از مهم ترین خطر هایی که همیشه در کشور های مختلف رخ می دهد  واقعه آتش سوزی است. بدون شک آتش سوزی که در ساختمان پلاسکو  اتفاق افتاد تلفات جانی و مالی بسیار زیادی را ایجاد کرد. چه بسیار افرادی که در زیر آوار های ساختمان پلاسکو دفن شدند. قطعا حادثه پلاسکو هرگز از ذهن ها پاک نمی شود. اما به سادگی می شد با بررسی مشکل ساختمان و استفاده از روش های مختلف از وقوع این حادثه جلوگیری کرد. با توجه به دامنه گسترده اتفاقات و خسارات ناشی از آتش سوزی راه حل های مختلفی برای پیشگیری و جلوگیری از آتش سوزی در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و هتل ها وجود دارد. بسیاری از این راه حل ها مثل پوشاندن سطوح مختلف توسط موکت نسوز یا  ضد حریق اداری و هتلی بسیار ساده و کاربردی هستند و از نظر قیمت نیز برای مردم مقرون به صرفه است.

ما در این مقاله کارپت لند ارایه کننده انواع موکت ضد حریق یا نسوز اداری و تجاری شما را برای انتخاب اینن نوع موکتها راهنمایی می کنیم

موکت ضد حریق

درباره موکت ضد حریق

 

موکت ضد حریق یا نسوز اداری وهتلی چیست؟

این نوع موکت به دلیل جنس الیاف به کار برده شده یا آغشته شدن موکت به مواد شیمیایی مختلف در مقابل آتش سوزی مقاوم است و ضد حریق می باشد. در این صورت از گسترش آتش سوزی و ایجاد امنیت جانی و مالی در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه مواد شیمیایی مختلف می توانند باعث ضد حریق شدن موکت شوند. اما این مواد شیمیایی باعث آسیب  به سیستم تنفسی افراد می شود.

موکت نسوز یا ضد حریق هتلی

 

انواع موکت ضد حریق یا نسوز اداری و هتلی

الیاف موکت به دو نوع مصنوعی و طبیعی تقسیم می شود. نوع طبیعی خالص بوده و از پشم دام های مختلف ایجاد می شود. اما الیاف مصنوعی موکت مثل پلی استر، پلی آمید بر اثر فرآیند های مختلف بر روی مواد نفتی و مواد شیمیایی مختلف و همچنین سلولز حاصل می شوند.

  • موکت ضد حریق یا نسوز اداری و هتلی  از جنس الیاف  پشمی

الیاف پشمی یکی از مهم ترین و بهترین الیاف موجود در صنایع نساجی و همچنین تولید فرش و موکت است. موکت پشمی دارای خواص و کاربرد های متنوعی است. موکت پشمی به طور ذاتی دارای خاصیت ضد آتش سوزی است و در مقابل شعله های آتش آسیب نمی بیند. پشم در دمای بسیار زیادی قابلیت سوختن دارد و بنابراین موکت پشمی یکی از بهترین موکت های ضد نسوز می باشد. حتی اگر موکت آتش بگیرد در زمان  بسیار کمی خاموش می شود. الیاف پشمی به دلیل نرم بودن و داشتن پرز های بلند طبیعی  بسیار پر طرفدار است. این موکت در انواع رنگ ها و طراحی های مختلف به بازار عرضه می شود. موکت پشمی بهترین موکت نسوز یا ضد حریق اداری و هتلی است که برای پوشاندن سطوح مختلف مثل کف هتل ها و اداره ها استفاده می گردد. این موکت بیشترین میزان قیمت را در بین انواع موکت به خود اختصاص داده است بنابراین اکثر مردم توانایی خرید آن را ندارند. بعضی از افراد به الیاف موکت حساسیت دارند اما طبیعی بودن الیاف پشمی  و لطافت و نرمی آن باعث می شود که در افراد مختلف حساسیت ایجاد نشود.

خوب است این مطلب را هم مطالعه کنید
5 نکته برای ایجاد فضای کاری در خانه

موکت ضد حریق هتلی

  • موکت ضد حریق  یا نسوز اداری و هتلی از جنس اکریلیک

این نوع موکت مثل موکت پشمی به طور ذاتی در مقابل آتش مقاوم است و بافت موکت در برابر آتش سوزی آسیب نمی بیند و شعله ور نمی شود. اگر هم به هر دلیلی دچار آتش سوزی شود سریع خاموش می شود. این موکت در انواع رنگ های مختلف تولید می شود و برای پوشاندن سطح منازل و ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. الیاف این موکت بسیار نرم است و لطافت و نرمی و قیمت ارزان آن باعث شده است تا خرید آن در بین مردم رواج پیدا کند. موکت آکریلیک در برابر گرما و سرما و کاهش صدای اضافی محیط بسیار  مؤثر است.

  • موکت ضد حریق یا نسوز اداری و هتلی  از جنس نایلون

در بافت این موکت از الیاف مصنوعی و مقاوم نایلون استفاده می شود. میزان مقاومت موکت نایلونی در برابر انواع ضربه ها و آسیب ها بسیار بالاست. این موکت در برابر انواع رفت و آمد و آلودگی هوای محیطی مثل گرد و خاک، غبار و دود ماشین ها مقاوم است و معمولا دارای رنگ بندی محدودی می باشد. رنگ موکت بر اثر استفاده طولانی مدت به مرور زمان کمتر خواهد شد. میزان انعطاف پذیری موکت خیلی بالاست. موکت نایلونی یکی از ارزان ترین موکت های موجود در بازار است. میزان مقاومت این موکت در برابر انواع آتش سوزی نسبت به موکت پشمی و پلی استر کمتر است و در برابر آتش سوزی به دلیل داشتن الیاف نایلونی ذوب می شود اما شعله ور نمی شود و باعث آتش سوزی محیط نمی گردد. خرید  این موکت به دلیل ارزان بودن بسیار مقرون به صرفه است. این موکت در انواع رنگ ها و طرح های متنوع در بازار به فروش می رسد. از این نوع موکت در انواع ساختمان های مسکونی و اداری استفاده می شود. موکت نایلونی به علت داشتن خاصیت آکوستیکی از طریق روش های جذب،  شکست و بازتاب امواج صوتی باعث کاهش آلودگی صوتی و صدای اضافی محیط  می شود.

  • موکت ضد حریق یا نسوز اداری و هتلی از جنس پلی استر

پلی استر در تولید انواع موکت ها و فرش ها مورد استفاده قرار می گیرد. این موکت نسبت به موکت پشمی در مقابل آتش سوزی مقاومت کمتری دارد اما از نظر قیمت مقرون به صرفه است. اگر چه بافت  این موکت در مقابل شعله های آتش آسیب می بیند اما شعله ور نمی شود. اگر چه این موکت قابلیت مقاومت در برابر آتش سوزی را ندارد، اما چون  شعله ور نمی شود می توان با حفظ نکات ایمنی در محیط منزل به منظور جلوگیری از آتش سوزی استفاده شود. موکت پلی استر برای موارد مختلفی مثل کاهش آلودگی صوتی و تنظیم انرژی حرارتی و محیطی استفاده می شود.

موکت تایل

موکت تایل

 

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی در مورد خصوصیات موکت نسوز یا ضد حریق اداری و هتلی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم مورد پسند شما قرار گردد.

لینک مفاله 

 

image_pdfنسخه pdfimage_printچاپ مطلب

فرم دسترسی به کاتالوگ های کارپت لند

لطفا جهت دانلود اطلاعات زیر را وارد کنید
مشاوره رایگان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟