موکت آکوستیک ( عایق صدا) : شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی برای خرید موکت به فروشگاه های فروش این گونه محصولات مراجعه می کنید، فروشنده به معرفی انواع موکت های موجود در بازار می پردازد و در مورد خصوصیات مختلف موکت مثل جنس، کیفیت، انواع الیاف استفاده شده در موکت و انواع  موکت صحبت می کند. فروشنده قطعا با توجه به نوع ساختمان سازی ضعیف و انواع آلودگی صوتی، خصوصیات متنوع موکت آکوستیک را به شما معرفی می کند. اما معمولا خریداران اطلاعی در مورد مکانیسم عمل و بازه تاثیر خاصیت آکوستیکی موکت ندارند. امروز در این مقاله کارپت لند ارایه کننده موکت های آکوستیک اداری تجاری و هتلی سعی داریم در مورد خصوصیات، نحوه عمل و تاثیر این نوع موکت در کاهش آلودگی صوتی محیط با شما صحبت کنیم. برای یافتن پاسخ سوال های خود با ما همراه باشید.

 

موکت آکوستیک چه نوع موکتی است

درباره موکت آکوستیک چه نوع موکتی است

آشنایی با مفهوم آکوستیک ( عایق صدا) به منظور تولید موکت آکوستیک

آکوستیک شاخه ای از علم فیزیک است که به بررسی میزان کاهش انواع صدا های اضافی از طریق سه عمل جذب، بازتاب و شکست انواع  موج  صوتی می پردازد. بنابراین هر قدر که یک ماده در کاهش صدا های اضافی محیط مؤثرتر باشد به اصلاح از  خاصیت آکوستیکی بیشتری  برخوردار است. در علم آکوستیک،  هدف کاهش امواج صوتی است. امروزه برای کاهش صدا از پنل های مختلف آکوستیک، کف پوش متنوع آکوستیک و انواع مختلف موکت آکوستیک استفاده می شود.

 

آشنایی با برخی از مفاهیم فیزیک برای شناخت موکت آکوستیک‌

  • امواج صوتی چیست؟

امواج مکانیکی هستند که بر اثر انتقال انرژی جنبشی بین مولکول های یک محیط مادی ایجاد می شود. امواج مکانیکی صوتی دارای بسامد و فرکانس مشخصی هستند. هر قدر که میزان بسامد یک موج صوتی بیشتر باشد میزان انرژی صوتی تولید شده نیز بیشتر است. هر قدر که منبع صوتی،  صدایی با شدت بیشتر تولید کند میزان تراکم مولکول های محیط نیز افزایش می یابد. در نتیجه میزان سرعت و فرکانس صدای منتقل شده بیشتر است. هر قدر که میزان نزدیکی و تراکم مولکول ها بیشتر باشد، در نتیجه سرعت انتقال موج نیز افزایش می یابد. موج صوتی در انواع محیط های مختلف مثل مایعات و مولکول های گازی و محیط جامد ایجاد می شود.

  • چگالی چیست ؟

چگالی به میزان جرم تشکیل دهنده یک ماده و ابعاد و حجم آن بستگی دارد. هر قدر که میزان جرم و حجم یک جسم کمتر باشد، چگالی ماده نیز بیشتر است.

موکت آکوستیک طوسی

درباره موکت آکوستیک طوسی

موکت آکوستیک چیست؟

هر ماده و محیطی دارای خاصیت آکوستیکی است و به نوعی  عایق صوتی است و در جهت کاهش امواج صوتی محیط عمل می کند. الیاف به کار برده شده در موکت به گونه ای است که خاصیت آکوستیکی خاص و زیادی به موکت می دهد. بنابراین موکت می تواند در  کاهش امواج صوتی نقش بسزایی داشته باشد.

انواع عملکرد های  موکت آکوستیک در کاهش امواج صوتی

 

  • کاهش امواج صوتی از طریق شکست صدا

موکت ها دارای انواع  مختلفی هستند. در موکت از الیاف طبیعی مثل پشم و الیاف مصنوعی مثل پلی آمید و پلی استر استفاده می شود. گاهی الیاف به کار رفته در موکت به گونه ای است که باعث ایجاد بی نظمی در سطح موکت می شود. در نتیجه وقتی امواج صوتی با سطح بی نظم موکت برخورد می کنند در جهت های مختلف شکسته می شوند و میزان صدا های اضافی و امواج صوتی در محیط کاهش می یابد.

  • کاهش امواج صوتی از طریق جذب صدا

هر قدر که جرم و تعداد لایه های موکت بیشتر باشد، خاصیت آکوستیکی موکت بیشتر است. به گونه ای که موج صوتی از طریق الیاف موجود در لایه های مختلف موکت جذب می شود. بنابراین از میزان صدای اضافی در محیط کاسته می شود.

  • کاهش انواع صوتی از طریق بازتاب صدا

گاهی الیاف مختلف موکت باعث بازتاب  موج صدا می شوند و از این طریق میزان صدای محیط کاهش می یابد. انواع مختلفی از موکت از طریق بازتاب طول موج صوتی باعث کاهش صدا های اضافی مکان های مختلف مثل ساختمان های مسکونی، اداری و… می شوند.

موکت آکوستیک ( عایق صوتی) و لایه های آن

درباره موکت آکوستیک ( عایق صوتی) و لایه های آن

موارد استفاده از موکت آکوستیک

  • از موکت آکوستیک برای پوشاندن کف اتاق در  ساختمان های مسکونی  استفاده می شود. با توجه به این که میزان تنوع در طراحی و رنگ بندی موکت بسیار مؤثر است. شرکت ها و کارخانه های تولیدی  موکت از رنگ ها و طراحی جدید و جذاب در موکت ها استفاده می کنند. در این صورت میزان استقبال مردم برای خرید موکت نیز افزایش می یابد زیرا علاوه بر اینکه توسط یک موکت زیبا و خوش رنگ باعث ایجاد تغییر و تحول در دکوراسیون منزل شده اند از خصوصیات دیگر موکت مثل عایق صوتی و عایق حرارتی بودن آن نیز استفاده می کنند.
  • برای پوشاندن کف اتاق در ساختمان اداری و… از موکت آکوستیک استفاده می شود.
  • برای پوشاندن کف وسایل نقلیه موتوری مثل اتوبوس، هواپیما و قطار به منظور کاهش انتقال امواج صوتی از محیط بیرون به داخل وسیله استفاده می شود.
خوب است این مطلب را هم مطالعه کنید
کفپوش وینیل یا PVC

 

 

پوشاندن دیوار اتاق ها در منازل با موکت آکوستیک

با توجه به اینکه امروزه مطابق با استاندارد های ساختمان‌سازی در ساختن دیوار  از آجر و بلوک ساختمانی منفذ دار استفاده می شود، انتقال صدا از طریق  دیوار به راحتی صورت می گیرد و بسیار آزار دهنده است. در چنین مواردی سطح  دیوار ها را با موکت می پوشانند. معمولا در زیر موکت از لایه چوبی  با فضای کافی برای احتباس هوا استفاده می شود.

 

پوشاندن سقف اتاق ها در منازل

بر اساس استاندارد های بین المللی  ساختمان سازی، سقف ساختمان نباید بسیار سنگین باشد زیرا ممکن است در مواردی بر اثر مقاومت کم سقف ساختمان به افراد آسیب برسد. بنابراین سعی می شود که از کمترین و سبک ترین مصالح ساختمانی استفاده شود در این حالت امکان انتقال صدا بین طبقات مختلف بسیار زیاد است. بنابراین از موکت آکوستیک برای پوشاندن سقف ساختمان ها استفاده می شود تا میزان انتقال موج صوتی به حداقل برسید. از موکت آکوستیک همچنین برای پوشاندن دیوار و سقف سالن های ورزشی به منظور کاهش آلودگی صوتی استفاده می شود.

گاهی برای جلوگیری از بازتاب صدا در محیط استودیو  برای ضبط صدا از موکت آکوستیک استفاده می شود.

موکت آکوستیک تایلی اداری تجاری هتلی کارپت لند

درباره موکت آکوستیک ( عایق صدا) تایلی اداری تجاری هتلی کارپت لند

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی در مورد خصوصیات موکت آکوستیک در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم این اطلاعات مورد پسند و رضایت خاطر شما عزیزان  واقع گردد.

 

image_pdfنسخه pdfimage_printچاپ مطلب

فرم دسترسی به کاتالوگ های کارپت لند

لطفا جهت دانلود اطلاعات زیر را وارد کنید
مشاوره رایگان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟