معرفی و بررسی موکت نایلونی [پلی امید] + تصویر

معرفی موکت نایلونی [پلی آمید]

در این مقاله با موضوع موکت نایلونی چیست همراه ما باشید. موکت ها یکی از انواع کفپوش هایی هستند که از نظر جنس و طرح دارای تنوع بالایی هستند و در محیط های مسکونی، اداری و… مورد استفاده قرار می گیرند. موکت ها از الیاف های مختلفی مانند الیاف پلی استر و الیاف پلی آمید تولید می شوند و به منظور مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر بایستی با ویژگی های هر یک آشنا شد.

جنس و الیاف به کاربرده شده در تولید موکت، یکی از مهمترین عواملی است که تاثیر مستقیمی در طول عمر و کیفیت این محصول دارد. بنابراین در خرید انواع موکت بایستی به الیاف آن در کنار عوامل دیگری مانند طرح، رنگ، برند موکت و… توجه ویژه ای داشت. جنس موکت بایستی متناسب با نوع کاربری و میزان استفاده از آن انتخاب شود.شما میتوانید با تماس با کارشناسان خبره موکت نایلونی – پلی آمید تایلی کارپت لند مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

الیاف در واقع همان نخ به کار رفته در موکت است که میزان کیفیت آن می تواند بر روی قیمت موکت تاثیر داشته باشد. علاوه بر این نخ ها از لحاظ شکل ظاهری و میزان کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند و هر نوع الیاف یا نخ ویژگی های مخصوص به خود را دارد. این موضوع در مبحث مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، یکی از مهمترین وجه تمایزات میان این دو نوع موکت است.

 

موکت فرودگاهی چیست +12 مزایا موکت فرودگاهی تایلی

 

تاریخچه موکت نایلونی

برای بهتر دانستن اینکه موکت نایلونی چیست بهتر است با تاریخچه تولید موکت نایلونی بیشتر آشنا شوید. نایلون، پلاستیک مصنوعی است که در دهه ۳۰ توسط انسان ساخته شد. نایلون طی انجام یکسری فرایندهای شیمیایی بر روی مواد طبیعی در زغال سنگ تولید می‌شود. نایلون‌ها کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارند.

امروزه در اکثر صنایع از صنایع تولیدی فرش و موکت گرفته تا صنایع بسته بندی مواد غذایی از نایلون استفاده می‌شود. مقاومت و استحکام زیاد در کنار قیمت مناسب سبب محبوبیت بیشتر الیاف نایلونی شده است. نخستین بار در سال ۱۹۳۵ موکت‌هایی با الیاف مصنوعی که به آن پلی آمید نیز گفته می‌شود، تولید شد.

استفاده از الیاف مصنوعی و الیاف نایلونی سبب ایجاد تحولی بزرگ در صنایع مربوط به نساجی شده است. الیاف نایلونی از جمله مهم‌ترین و پر‌کاربردترین الیاف در صنعت نساجی هستند‌. کاربردی بودن موکت‌های ساخته شده از نایلون سبب شد تا به سرعت به بازارهای جهانی راه پیدا کنند. روند استفاده از الیاف نایلونی یک روند صعودی بوده، به گونه‌ای که امروز در امریکا حدود ۷۰ درصد از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید، توسط این الیاف تامین می‌شود.

با توجه به این نکته که الیاف پلی آمید نام دیگر الیاف نایلونی است پاسخ سوال موکت پلی آمید چیست؟ را دانستید. استحکام و دوام زیاد این الیاف سبب شد تا به یکی از مواد اولیه همیشگی برای ساخت موکت و فرش تبدیل شوند. موکت ساخته شده از پلی آمید به دلیل مقاومت زیاد در برابر سایش و طول عمر طولانی در بین خریداران محبوبیت زیادی دارد. پیشنهاد می شود از انواع موکت اداری تایلی کارپت لند دیدن فرمایید.

موکت پلی آمید

 

مواد سازنده موکت نایلونی

تا این قسمت از مقاله با موکت نایلونی و انواع موکت نایلونی بیشتر آشنا شدید. علاوه بر این پاسخ سوال موکت پلی امید چیست؟ را دانستید. در این قسمت به توضیح بیشتر در مورد مواد اولیه‌ای که جهت تولید انواع موکت استفاده می‌شوند، می‌پردازیم. مواد اولیه سازنده موکت تاثیر گذارترین فاکتور در مقاومت و دوام موکت ساخته شده هستند.

برای اینکه محصول نهایی تولید شده کیفیت مورد انتظار را داشته باشد باید برای ساخت آن از مواد اولیه مناسب و باکیفیت استفاده شود. در ادامه پاسخ به این سوال که موکت نایلونی چیست؟ بهتر است با مواد سازنده آن بیشتر آشنا شوید. در ادامه به توضیح چند مورد از مواد اولیه‌ای که از آنها جهت ساخت موکت استفاده می‌شود، می‌پردازیم. تا پایان با ما همراه باشید.

 

الیاف نایلونی

از جمله موادی که برای ساخت موکت استفاده می‌شود، می‌توان به نایلون اشاره کرد. همانطور که از اسم موکت نایلونی قابل حدس است، مهمترین ماده سازنده آن نایلون است. هر یک از ما در طول روز اشکال مختلفی از نایلون‌ها را می‌بینیم و از آنها استفاده می‌کنیم. جالب است بدانید نایلون از جمله مواد اولیه بسیار مقاومی است که خاصیت ارتجاعی نیز دارد.

استفاده از نایلون برای ساخت انواع موکت نایلونی سبب شده تا این نوع از موکت مقاومت بسیار زیادی داشته باشد. مقاومت زیاد موکت نایلونی سبب شده تا انتخاب مناسبی برای مکان‌های شلوغ و پرتردد باشد. علاوه بر مقاومت بالایی که موکت نایلونی دارد، جالب است بدانید که در رتبه بندی مقاومت در برابر حریق نیز رتبه خوبی کسب کرده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های نایلون که می‌توان به آن اشاره کرد مقاومت آن در برابر کوبیده شدن است. از این رو موکت‌هایی که از نایلون ساخته می‌شوند مقاومت خوبی در برابر سایش دارند. الیاف نایلونی به طور کامل در مقابل فرسودگی و کهنگی مقاوم و دارای ثبات رنگ هستند. پیشنهاد می شود از جدیدترین مدل های موکت هتلی کارپت لند دیدن فرمایید.

مکان های مناسب برای استفاده از موکت پلی آمید

الیاف پلی پروپیلن

یکی دیگر از الیافی که جهت تولید موکت از آن استفاده می‌شود، الیاف پلی پروپیلن هست. الیاف پلی پروپیلن از جمله الیافی هستند که با الیاف نایلونی رقابت تنگاتنگی دارند. موکت‌های تولید شده از الیاف پلی پروپیلن در مقایسه با دیگر انواع موکت قیمت مناسب‌تری دارند اما مقاومت و دوام آنها کمتر است.

مقاومت کم این نوع از موکت‌ها سبب شده تا استفاده از آنها برای مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد انتخاب درستی نباشد. لازم به ذکر است که جدای از میزان مقاومت الیاف پلی پروپیلن ثبات رنگی خوبی دارند و میزان الکتریسیته‌ای که در سطح آن ایجاد می‌شود، کم است.

ثبات رنگ در این الیاف به این دلیل است که در فرایند تولید این الیاف از آمیزش رنگدانه‌ها با ماده اصلی جهت رنگ آمیزی استفاده می‌شود. الیاف پلی پروپیلن در رتبه بندی مقاومت در برابر حریق نسبت به الیاف نایلونی رتبه پایین‌تری دارند. این الیاف از نظر مقاومت در برابر سایش نیز رتبه پایینی دارند.

 

موکت پلی آمید و ویژگی های آن

در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، بایستی به این نکته اشاره کرد که موکت های پلی آمید از انواع پلیمرهای مصنوعی هستند که با نام نایلون نیز شناخته می شوند. در واقع به کارگیری الیاف نایلونی در صنعت تولید کفپوش، باعث شد تا در این صنعت تحول بزرگی ایجاد شود.

استفاده از مواد نایلونی و پلی آمید در تولید موکت ها باعث افزایش طول عمر و دوام این محصول می گردد. خرید موکت پلی آمید، انتخابی بسیار مطمئن برای انواع مکان ها است. مواد نایلونی یکی از پرکاربردترین مواد در تولید موکت هستند و می توانند با سایر الیاف تولید کننده موکت رقابت کنند.

 

مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر

ساختار موکت های پلی آمید به گونه ای هستند که در مقابل آتش، شعله ور نمی شوند. بنابراین بهترین انتخاب برای انواع مکان ها هستند و در صورت وقوع آتش، الیاف موکت باعث افزایش آتش نمی شود. در واقع دمای بالا باعث آسیب به بافت موکت می شود اما این نوع موکت آتش را شعله ورتر نمی کند. موکت های پلی آمید دارای استاندارد حریق با مقاومت مناسب در مقابل گسترش آتش می باشد.  پیشنهاد می شود درباره موکت تایلی بخوانید.

موکت نایلونی

در مقایسه موکت پلی امید و موکت پلی استر بایستی به این ویژگی دقت کرد که موکت های پلی آمید دارای قابلیت ارتجاعی ویژه ای هستند و در محیط های پر رفت و آمد و پس از گذشت مدت زمان طولانی از استفاده آن، به راحتی دچار کوبیدگی و سایش نمی شود.

الیاف موجود در این نوع موکت ها، ثبات رنگ بالایی دارد و پس از استفاده طولانی مدت و با تابش نور خورشید دچار تغییر رنگ نمی شود. علاوه بر این موکت پلی آمید مقاومت بالایی در مقابل رطوبت، فرسودگی، کشیدگی، ساییدگی و… دارد. همچنین استانداردهای لازم را در مقابل الکتریسیته ساکن دارد.

الیاف پلی آمید دارای بافتی است که در مقابل پیچ خوردگی و باز شدن مقاوم می باشد. همچنین این نوع موکت ها به راحتی دچار آلودگی و لکه نمی شود و در مقابل لکه با دوام است. یکی از مهمترین ویژگی های موکت های پلی آمید، پایین بودن میزان پرزدهی آن و پنهان ماندن آلودگی و کثیفی در موکت است.

 

مکان های مناسب برای استفاده از موکت پلی آمید

یکی از ویژگی هایی که در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر باید به آن دقت داشت، استفاده موکت های پلی آمید در مکان های مختلف مانند هتل ها، اداره ها، منازل مسکونی و… به دلیل مقاومت بالای آنها می باشد. درباره کاربرد کفپوش تاتامی بخوانید.

 

 

این نوع موکت ها با الیاف نایلونی به دلیل خاصیت ضد ساییدگی در هتل ها کاربرد فراوانی دارند. علاوه بر این موکت های پلی آمید دارای تنوع طرح و رنگ بالایی هستند و به راحتی با دکوراسیون هر اتاق هماهنگ می شوند. همچنین این موکت ها به راحتی با جاروبرقی تمیز می شوند و بنابراین برای قسمت های مختلف هتل ها مانند لابی، راهروها، سالن ها و… مناسب می باشند.

مکان های دیگری چون نمایشگاه ها، فروشگاه ها و اداره ها، از مکان های عمومی و پر رفت و آمدی هستند که استفاده از موکت های پلی آمید در آن کاربرد فراوانی دارد. قیمت این نوع موکت ها بسیار مناسب و مقرون به صرفه است و به همین دلیل کاربرد آن در این مکان ها بسیار زیاد می باشد.

در اداره ها دوام کفپوش و موکت از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این نظافت و تمیز بودن آن نیز مهم است و در مبحث مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، تمیز ماندن این نوع کفپوش ها و پنهان ماندن کثیفی در کاربرد موکت در اداره ها و نمایشگاه ها تاثیر دارد.

کاربرد موکت پلی آمید در ساختمان های مسکونی یکی از مواردی است که در مقایسه موکت پلی امید و موکت پلی استر باید مورد توجه قرار گیرد. در واقع این نوع موکت ها دارای طرح و رنگ های بسیاری است و به راحتی با محیط منزل و دکوراسیون آن ست می شود. علاوه بر این ویژگی ثبات رنگ در موکت های پلی امید باعث می شود تا این موکت ها در مقابل نور تابیده شده از پنجره منازل، دچار تغییر رنگ نشوند.

خاصیت ارتجاعی موجود در موکت های پلی آمید، یکی از ویژگی هایی است که استفاده از آن را در منازل مسکونی آسان می کند. چرا که الیاف پلی آمید موجود در این موکت ها پس از قرار گرفتن تحت فشار، به سرعت به شکل اولیه خود باز می گردد و پایه های تخت خواب یا مبل باعث کوبیدگی موکت نمی شود. پیشنهاد می شود درباره موکت نمایشگاهی بخوانید.

انواع موکت نایلونی

راه پله ها در ساختمان های مختلف یکی از اماکنی هستند که استفاده از موکت های پلی امید در آنها به دلیل نوع بافت خاصشان باعث می شود تا موکت دچار پیچ خوردگی و باز شدن نشود. همچنین یکی از ویژگی های مهم موکت های پلی آمید برای استفاده در منازل مسکونی، عدم ایجاد آلرژی و حساسیت در افراد نسبت به سایر موکت ها با الیاف طبیعی و پشمی است.

در برخی از مکان هایی که امکان شستشوی موکت ها در کوتاه مدت وجود ندارد و یا تعویض موکت ها با هزینه های زیادی همراه است، بهتر است از موکت های پلی آمید استفاده شود. برای مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، بایستی ویژگی های موکت های پلی استر را نیز مورد بررسی قرار داد.

 

موکت عایق برق چیست +5 بهترین ویژگی موکت عایق برق

 

موکت پلی استر و ویژگی های آن

در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر بایستی دانست که الیاف های پلی استر نیز نوعی پلیمر هستند که در صنایع شیمیایی به کار برده می شوند. وجود طرح ها و رنگ های جذاب در موکت های با جنس پلی استر، باعث شده تا این محصول طرفداران زیادی داشته باشد.

پلی استر از انواع الیاف طبیعی بوده و یک ماده نسبتا ارزان است که در صنعت کفپوش و موکت کاربرد فراوانی دارد. موکت های ساخته شده با پلی استر دارای انواع مختلفی هستند؛

یکی از انواع موکت های پلی استر، موکت هایی با پرز بلند هستند. این نوع موکت ها بسیار نرم و ضخیم بوده و می تواند به عنوان عایقی در برابر هوای سرد باشد. بنابراین استفاده از آن در مناطق سردسیر، می تواند از ورود سرما از کف ساختمان جلوگیری کند.  پیشنهاد می شود درباره موکت آنتی باکتریال بخوانید.

موکت نایلونی چیست

در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، بایستی به موکت های پلی استر کبریتی نیز اشاره کرد. این نوع دارای قیمت بسیار مناسبی است و به عنوان ارزان ترین نوع موکت شناخته می شود. بنابراین استفاده از آن برای مکان هایی با مساحت بالا مانند سالن های عمومی و… مناسب است و باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. توجه به این نکته نیز ضروری است که موکت های کبریتی کمی زبر هستند.

موکت های طرح دار نوع دیگری از موکت های پلی استر است که دارای انواع طرح های کلاسیک و مدرن بوده و با توجه به نوع کاربری، طرح مورد نظر انتخاب می شود. این نوع موکت بهترین گزینه برای استفاده در مکان هایی مانند هتل ها، سالن های کنفرانس و… است. علاوه بر این استفاده از این نوع موکت ها در منازل نیز بسیار رایج است.

در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، بایستی به این نکته توجه نمود که موکت های پلی استر نسبت به پلی آمید دارای دوام و طول عمر چندانی نیستند. چنان که با کشیده شدن وسایل مختلف مانند مبل، تختخواب و… بر روی آن دچار آسیب، ساییدگی و یا با وسایل سنگین دچار پارگی می شوند.

همچنین موکت های پلی استر طول عمر کمتری نسبت به سایر موکت ها دارند. به طوری که عمر مفید آنها معمولا بین 5 تا 10 سال بوده و با استفاده زیاد از آنها دچار فرسودگی می شوند. بنابراین این نوع موکت ها برای مکان های پر تردد و پر رفت و آمد مناسب نیستند. بنابراین با مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر می توان به این نکته پی برد که اگر قصد خرید موکت برای مکان های شلوغ و پرتردد را دارید، موکت های پلی آمید گزینه مناسب تری خواهند بود.

یکی از ویژگی های مهمی که در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر بایستی به آن توجه داشت، نرم بودن بسیار زیاد موکت های پلی استر است که باعث می شود تا این نوع موکت ها بهترین گزینه برای مصارف خانگی و به خصوص در اتاق خواب ها باشد.

موکت پلی آمید چیست

ویژگی های الیاف پلی استر

یکی از مهمترین ویژگی های الیاف های به کار رفته در موکت های پلی استر، قابل بازیافت بودن این نوع کفپوش ها است. بنابراین این نوع موکت ها می تواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که دوستدار محیط زیست هستند. در واقع این موکت ها می توانند به چرخه تولید باز گردند و برای مصارف دیگری غیر از مصارف خانگی به کار روند. برخی از موکت های پلی استر از بازیافت درهای پلاستیکی بطری ها ساخته می شوند.

در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، توجه به این نکته ضروری است که موکت های پلی استر دارای الیاف منقطع هستند. این موضوع باعث می شود تا طول عمر موکت پلی استر از پلی آمید کمتر باشد و کفپوش های پلی استر در مدت زمان کمتری دچار فرسودگی و ساییدگی شود.

الیاف های پلی استر دارای شفافیت رنگی بسیار بالایی هستند و از درخشندگی و ظاهر زیبایی برخوردار هستند. علاوه بر این در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، موکت های پلی استری این درخشندگی را کاملا حفظ می کنند اما موکت های پلی آمید رنگ های ماتی دارند. بنابراین موکت های پلی استر از نظر ظاهری درخشان تر و از رنگ های زنده تر و شفاف تری برخوردار هستند. پیشنهاد می شود درباره نحوه مراقبت موکت بخوانید.

ویژگی های موکت نایلونی

 

مواد پلی استری به گونه ای ساخته می شوند که دارای ساختار مولکولی بسته ای هستند. جذب آب و مواد محلول در آب، در این موکت بسیار کم است و موکت های پلی استر مقاومت بالایی در مقابل لکه پذیری دارند. بنابراین در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر باید گفت که موکت های پلی استر مقاومت بالاتری نسبت به لکه پذیری دارند.

البته بایستی به این نکته نیز توجه کرد که مقاومت لکه پذیری کفپوش پلی استر نسبت به مواد چربی ضعیف است. بنابراین بهتر است از این نوع موکت ها در مکان هایی مانند آشپزخانه ها که در معرض مواد چربی زا هستند، استفاده نشود.

در کنار نرم بودن موکت های پلی استر بایستی به این نکته توجه کرد که در مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر، این نوع موکت ها را نمی توان در مکان های پرتردد استفاده کرد. چرا که دوام و مقاومت کمی دارند و در مقابل عوامل آسیب زا به راحتی آسیب می بینند. درباره بهترین موکت خارجی بخوانید.

 

موکت آکوستیک چیست؟ + عوامل موکت عایق صدا

 

جمع بندی

با توجه به مواردی که در رابطه با مقایسه موکت پلی آمید و موکت پلی استر ذکر شد، بایستی گفت که موکت ها با استفاده از الیاف مختلفی ساخته می شود که پلی آمید و پلی استر جزو این الیاف ها هستند و هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

کفپوش های نایلونی یا پلی آمید برای مکان های پر رفت و آمد گزینه مناسبی هستند و با مقاومت بالا و خاصیت ارتجاعی که دارند باعث می شوند تا با گذشت زمان دچار فرسودگی نشوند. اما موکت های پلی استر به دلیل بافت منقطعی که دارند، طول عمر بالایی نداشته و در مقابل فشار دچار کوبیدگی و ساییدگی می شوند. بنابراین بهتر است در مکان های که رفت و آمد کمی دارند، به کار برده شوند.

 

امیدواریم که از این مقاله کارپت لند وارد کننده موکت اداری تجاری و هتلی راضی باشید .اگر نقطه نظر و کامنتی دارید با ما درمیان بگذارید.

image_pdfنسخه pdfimage_printچاپ مطلب
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *