آیا موکت فقط جنبه زیبایی دارد و نقشی در کنترل صدای اضافی محیط ندارد؟ آیا آلودگی صوتی توسط موکت عایق صوتی قابل رفع شدن است؟ آیا در تولید موکت عایق صوتی از الیاف خاصی استفاده می شود؟ موکت عایق صوتی در روند کاهش سر و صدای اضافی چقدر موثر است؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام خواب ناگهان از صدای بوق یک ماشین یا سر و صدای زیاد همسایه ها بیدار شوید و به شدت از این سر و صدای دلخراش آزار ببینید. امروزه  افراد سعی می کنند در محیط منزل مسکونی، محیط کار، محیط آموزشی و محیط اداری از انواع روش های مختلف برای کاهش سر و صدای اضافی استفاده کنند. یکی از مهم ترین راه ها برای کاهش صدا های اضافی،  استفاده از موکت عایق صوتی است . ما در این مقاله کارپت لند ارایه کننده موکت اداری به موضوع موکت عایق صوتی میپردازیم

موکت عایق صوتی

موکت عایق صوتی

درباره موکت عایق صوتی

 

 • آلودگی صوتی چیست؟

به انواع صدا های اضافی و دلخراش که باعث بر هم زدن آرامش، آسایش، استراحت و تمرکز فرد می شود، آلودگی صوتی می گویند. آلودگی صوتی موجب بروز انواع اختلالات عصبی، روحی و جسمی در افراد می شود. این نوع الودگی دامنه بسیار وسیعی مثل سر و صدای همسایگان در یک آپارتمان مشترک یا صدای بوق  ماشین را در بر می گیرد.

 • سر و صدای محیط چگونه  باعث کاهش آرامش فرد می شود؟

متاسفانه امروزه انواع سر و صدای  صوتی باعث بر هم زدن آرامش افراد می شود و نوعی آشفتگی و عصبانیت اجتماعی ایجاد می کند. یکی از مهم ترین روش های کاهش صدای اضافی در منزل، استفاده از موکت عایق صوتی است. آرامش روحی و فکری یکی از مهم ترین مکانیسم هایی است که باعث پیشرفت شغلی و جایگاه اجتماعی افراد می شود. بنابراین باید محیط کار و منزل به گونه ای باشد که افراد بتوانند در محیطی آرام و ساکت مشغول کار شوند و بعد از مشغله‌ های فراوان و کار سخت در طی روز در منزل خود با نهایت آرامش استراحت کنند. آلودگی صوتی یکی از مهم ترین آلودگی های رایج است که همواره راه های مختلفی برای برطرف کردن این نوع آلودگی ارائه می شود. راه حل هایی که  تا حدودی مؤثر واقع می شوند و شرایط لازم را برای آرامش و آسایش دیگران فراهم می کنند.

 • علل ایجاد انواع سر و صدای اضافی

 • سر و صدا هنگام ساخت بنا های اداری، آموزشی و تحصیلی  و مسکونی
 • صدای انواع بوق وسایل موتوری
 • صدای انواع بوق ماشین و خودرو
 • صدا های بلند در محل های شلوغ در بازار
 • صدا های ایجاد شده توسط همسایه ها مثل راه رفتن ، داد زدن و…
 • صدا های ایجاد شده بر اثر حفر معادن مس و …
 • صدا های ایجاد شده توسط افراد مختلف در خیابان ها و کوچه ها
 • صدای ایجاد شده بر اثر فعالیت انواع کارخانه های تولیدی
 • صدا های ایجاد شده هنگام فعالیت پتروشیمی و پالایشگاه های مختلف

 

 •  انواع راه حل های مختلف برای کاهش سر و صدا اضافی در محیط

 • در هنگام درست کردن پنجره های ساختمان، از شیشه های دو جداره استفاده کنیم. زیرا این شیشه ها نوعی عایق صوتی هستند و علاوه بر کاهش صدا های اضافی از انتشار گرما به محیط بیرون نیز جلوگیری می کنند و به نوعی عایق حرارتی نیز محسوب می شوند.
 • در ساختمان سازی می توان در هنگام ساختن سقف ساختمان ها از وسایل و پوشش هایی استفاده کرد که باعث کاهش انتقال صدا های اضافی  به طبقات مختلف ساختمان می شوند.
 • می توان کف طبقه های مختلف آپارتمان ، قطار و… را با انواع و اشکال مختلف کف پوش پوشاند تا از انتشار سر و صدای اضافی جلوگیری شود.
 • می توان از موکت های متنوعی با الیاف و جنس مختلف  برای پوشاندن کف منزل، کف اتاق، کف وسایل موتوری مثل قطار، اتوبوس و… استفاده کرد. استفاده از موکت عایق صوتی یکی از بهترین و ارزان ترین روش های کاهش آلودگی  صوتی است.
خوب است این مطلب را هم مطالعه کنید
انتخاب موکت دفتر کار

 

موکت تایل اداری۳

 • موکت عایق صوتی چیست؟

موکت ها علاوه بر تنوع و زیبایی که به منازل و محیط کار می دهند و به نوعی باعث تمیزی محیط می شوند. کاربرد های بسیار  گسترده ای دارند. امروزه از موکت برای جلوگیری از ایجاد صداهای اضافی استفاده می شود. انرژی جنبشی مولکول های هوا باعث انتقال و انتشار سر و صدا در محیط های مختلف می شود.

موکت عایق صوتی از انواع الیاف های مختلف  مثل الیاف مصنوعی پلی استر، یا پلی آمید تشکیل می شوند. بافت موکت به گونه ای است که مولکول های هوا در بین پرز های موکت قادر به حرکت نیستند و نمی توانند انرژی جنبشی را به مولکول هوا دیگری منتقل کنند. بنابراین از انتشار صدای اضافی جلوگیری می شود.

هر قدر که میزان ضخامت و پرز های موکت بیشتر باشد، به عنوان عایق صوتی بهتری عمل می کند و از انتشار صداهای اضافی به مکان های دیگر جلوگیری می کند. بنابراین موکت یکی از بهترین راه های کاهش صدا های اضافی محیط است.

امروزه استفاده از موکت عایق صوتی برای پوشاندن کف منازل مسکونی اداری، وسایل موتوری مثل قطار و اتوبوس بسیار رایج شده است. کشور ایران در تولید انواع و اشکال مختلف موکت بسیار مهارت دارد و سالانه در کشور، تعداد زیادی موکت تولید می شود. امروزه رنگ بندی موکت ها بسیار متنوع شده است و متناسب با هر محیط می توان رنگ مناسبی انتخاب کرد. هر قدر که موکت نرم تر و ضخیم تر باشد، میزان استفاده از آن نیز بیشتر است.

با توجه به افزایش استفاده از موکت، کارخانه های مختلفی به تولید انواع مختلف موکت اقدام می کنند. علاوه بر این، واردات موکت از کشور های مختلف به ایران نیز صورت می گیرد. هر قدر که میزان الیاف مناسب تری در موکت استفاده شود میزان به دام انداختن مولکول های هوا توسط پرز های موکت افزایش می یابد در نتیجه میزان انتقال صدا به بخش های مختلف ساختمان  کاهش می یابد.

هر قدر که میزان الیاف طبیعی به کار رفته در موکت بیشتر باشد به عنوان عایق صوتی بهتری عمل می کند. خرید موکت با توجه به ارزان بودن و متنوع بودن و رنگ بندی های مختلف در جامعه بسیار رایج است.

تماس با موکت اداری تجاری هتلی کارپت لند

تماس با موکت اداری تجاری هتلی کارپت لند

 

کلام پایانی

موکت در کاهش صدا های اضافی محیط بسیار تاثیر گذار است. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی در مورد موکت عایق صوتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم مورد پسند واقع گردد.

 

 

 

image_pdfنسخه pdfimage_printچاپ مطلب

فرم دسترسی به کاتالوگ های کارپت لند

لطفا جهت دانلود اطلاعات زیر را وارد کنید
مشاوره رایگان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟