اموزش قدم به قدم تمیز کردن فرش به بهترین روش

تمیز کردن فرش

فرش یا موکت هم مانند سایر لوازم دکوراسیون خانه یا حتی محل کار ما نیز به نظافت دارند. فرش یکی از مهم‌ترین لوازم خانه محسوب می‌شود که تمیزی آن بر روی سلامت ما نیز تأثیر زیادی خواهد گذاشت. تمیز کردن فرش به روش‌های مختلفی در خانه یا قالی‌شویی انجام می‌شود. برای تمیز کردن فرش در خانه باید نکاتی مهمی را بدانید و مطابق با آن فرش را بشورید. در این مقاله قصد ما آموزش درست به شما برای شستن فرش‌هایتان است، پس با ما همراه شوید.

ویژگی های حائز اهمیت شرکت طراحی داخلی

تمیز کردن فرش بدون شستن را بلد هستید؟

در ابتدای مقاله قصد داریم شما را با تمیز کردن فرش بدون شستن آشنا کنیم. حتماً انواع مختلف شامپو فرش با برندهای مختلف را در بازار دیده‌اید. شامپو فرش به شما کمک می‌کند تا بتوانید به تمیز کردن فرش بدون شستن مشغول شوید.

با استفاده از شامپو فرش می‌توانید به‌راحتی فرش‌هایتان را در خانه بشورید و آن‌ها تمیز کنید. البته فراموش نکنید میزان آلودگی فرش اگر زیاد باشد، بهتر است آن‌ها بشورید و استفاده از شامپو فرش آن‌ها را فقط چرک‌مرد می‌کند. برای فرش‌هایی که ارزشمند و دستی هستند باید از بهترین مواد شوینده یا حتی جوش‌شیرین استفاده کنید. با بهترین کفپوش آشپزخانه آشنا شوید.

تمیز کردن فرش بدون شستن

با استفاده از شامپو فرش می‌توانید به‌راحتی فرش‌هایتان را در خانه بشورید و آن‌ها تمیز کنید.

تمیز کردن فرش در خانه را تمرین کنید

برای تمیز کردن فرش در خانه باید جوش‌شیرین و شامپو فرشی باکیفیت تهیه کنید. مقداری از شامپو فرش و جوش‌شیرین را در سطلی با آبی ولرم بریزید و هم بزنید تا کف کنند. با توری تمیز یا ابری از کف شامپو فرش بردارید و گوشه‌ای از فرش را با آن امتحان کنید و بشورید.

اگر فرش شما رنگ نداد و رنگ‌های آن پخش نشد با خیال راحت تمام فرش را کف بزنید و بشورید. توجه داشته باشید فرش را زیاد خیس نکنید و آب ابر را بگیرید. بعد از اتمام کارتان اجازه دهید تا 24 ساعت فرش خشک شود و روی آن رفت‌وآمد نکنید.

برای تمیز کردن فرش ماشینی چه باید کرد؟

تمیز کردن فرش ماشینی در خانه بسیار راحت‌تر از فرش‌های دستی است و فرش‌های ماشینی معمولاً رنگ پس نمی‌دهند. به‌طور مثال برای تمیز کردن فرش ماشینی بهتر است ابتدا آن‌ها را جاروبرقی بکشید و سپس با استفاده از شامپو فرش روی آن بکشید یا اگر روی فرش ماژیکی شده باید از جوش‌شیرین استفاده کنید.

برای تمیز ماندن فرش یا موکت‌هایتان فراموش نکنید که با کفش راه رفتن روی موکت یا فرش الیاف آن‌ها را می‌پوساند. بعد از طی کردن مراحل شستشو با شامپو فرش در خانه و اجازه دهید فرشتان خشک شود. راه دیگری که می‌توانید برای تمیز کردن فرش در خانه از آن استفاده کنید، استفاده از بخارشور است.

انواع مختلفی از بخارشور در بازار وجود دارد که می‌توانید با توجه به سلیقه و بودجه‌تان بخارشور مناسبی بخرید. با استفاده از این دستگاه در مدت‌زمان‌های کوتاهی می‌توانید با خیال راحت حتی فرش‌های گران‌قیمت خانه را نیز تمیز کنید و نیازی نباشد فرش‌های ارزشمندتان را به قالی‌شویی‌ها بسپارید. با آموزش قدم به قدم شستشوی موکت آشنا شوید.

تمیز کردن فرش ماشینی

از سرکه در بخارشورتان به مقدار کم نیز می‌توانید استفاده کنید. استفاده از سرکه می‌تواند فرش‌هایتان را علاوه بر تمیزی ضدعفونی نیز کند. توجه داشته باشید اگر از سرکه استفاده می‌کنید حتماً یک بار هم فرش‌ها را با آب ساده تمیز کنید تا اثرات سرکه از روی فرش‌ها پاک شود و محیط شما بوی سرکه نگیرد. جهت از بین بردن بو موکت و فرش مقاله ” رفع بوی بد موکت ” را مطالعه کنید.

میدانید که فرش بیشتر لوازم دیگر آلوده می‌شوند و در معرض انتقال میکروب هستند، زیرا ما روزانه ساعت‌ها روی آن‌ها راه می‌رویم و باید سعی داشته باشیم آن‌ها را تمیز نگه‌داریم. شستشوی ماهانه فرش‌ها با کمک قالی‌شویی فرش‌ها را از بین خواهد برد و شما می‌توانید با تمیز کردن فرش در خانه با روش‌های ساده‌ای که گفته شد حداقل ماهی یک‌بار آن‌ها را تمیز کرده و درواقع ضدعفونی کنید.

برای تمیز ماندن فرش یا موکت‌هایتان فراموش نکنید که با کفش راه رفتن روی موکت یا فرش الیاف آن‌ها را می‌پوساند.

توجه داشته باید دو مورد رطوبت و نور خورشید برای فرش اصلاً مناسب نیست و درواقع دشمن فرش‌های شما خواهند بود. تاروپود فرش‌های شما با نور زیاد و رطوبت از بین می‌رود و عمر آن‌ها را کم خواهد کرد. اگر فضایی که در آن فرش پهن کرده‌اید نور زیادی می‌گیرد و بهتر است این مکان را طوری نگه‌دارید تا نور کمتری به فرش به‌طور مستقیم بتابد. مثلاً از پرده‌های ضخیم استفاده کرده و از فرش‌هایتان محافظت کنید.

برای نگهداری درست از فرش بهتر است سرامیک یا سنگ زیر فرشتان را با مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی تمیز نکنید؛ زیرا ممکن است مواد شیمیایی خوب از روی کف محیط شما پاک نشود. این کار با مرور زمان روی بافت فرش شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. پیشنهاد می شود درباره انواع موکت نایلونی بخوانید.

موکت آمفی تئاتری و سالن همایش

برای از بین بردن لکه‌های مختلف روی فرش چه باید کرد؟

ممکن است روی فرش، روزانه مواد زیادی به‌صورت ناخودآگاه بریزد و سبب شود لکه‌های مختلفی روی فرش شما ایجاد شود. در این بخش می‌خواهیم چند راهکار ساده به شما ارائه دهیم تا لکه‌های ایجاد شده روی فرش را قبل از تمیز کردن فرش از بین ببرید تا بتوانید برای مدت طولانی فرش تمیز و زیبایی را برای سالیان سال داشته باشید.

ریختن قهوه یا چای و شربت و غذا روی فرش بسیار عادی است و این کار برای کودکان بیشتر اتفاق می‌افتد. واکنشی که شما برای از بین بردن این نوع کثیفی انجام می‌دهید بسیار مهم است. توجه داشته باشید که اقدام اشتباه شما برای از بین بردن این لکه‌ها ممکن است که به تاروپود فرش‌هایتان آسیب بزنید و پس از مدتی مجبور به تعویض آن‌ها شوید. با بهترین موکت خارجی آشنا شوید.

تمیز کردن فرش در خانه

برای از بین بردن لکه‌های چای و قهوه باید ابتدا باید مایع را از روی فرش بردارید. مایعات سریع جذب فرش می‌شوند و شما باید به‌سرعت آن‌ها را از روی فرش جمع کنید. پودر یا تفاله‌های چای و قهوه را از روی فرش جمع کنید و پارچه سفید را با آب مرطوب کنید و از مایع ظرف‌شویی کمک بگیرید. پارچه را روی لکه‌ها بکشید و این کار را چندبار تکرار کنید. بعد از این کار اجازه دهید فرش خشک شود و روی آن راه نروید.

استفاده از سرکه نیز می‌تواند برای از بین بردن لکه‌های سخت و چرب بسیار مفید خواهد بود. برای استفاده از سرکه باید یک قاشق از آن را با آب سرد مخلوط کنید. اسپری خالی را بردارید و درون آن را از محلولی که ساختید پر کنید. محلول سرکه را روی لکه‌ها اسپری کنید و با دستمالی سفید روی آن بکشید. خشک محل مرطوب از کارهای ضروری است که نباید آن را فراموش کنید.

اگر روی فرش شما چای یا قهوه ریخته شد بهتر است سریع روی آن نمک بپاشید. بله درست خواندید نمک! نمک مایعات را به خود جذب می‌کند و این کار سبب می‌شود تا الیاف فرش‌های شما نپوسد و از بین نرود. بعد از خیس شدن نمک با استفاده از دستمالی مرطوب روی لکه‌ها بکشید و آن‌ها را تمیز کنید، به همین راحتی فرشهایتان را تمیز نگه دارید.

کفپوش تاتامی چیست | بررسی معایب و مزایا کفپوش تاتامی

در پایان

امیدواریم راهکارهای ارائه شده به شما در تمیز کردن فرش کمک کرده باشد و بتوانید قبل از سپردن فرش‌هایتان به قالی‌شویی اقدامات لازم را در خانه خودتان انجام دهید. تمیزی فرش‌ها به‌صورت دوره‌ای و ماهانه لازم است و چه بهتر که بتوانید در خانه خودتان این کارها را انجام دهید و از هزینه‌های اضافی زندگی جلوگیری کنید.

برخی از سوالات رایج:

تمیز کردن فرش بدون شستن چگونه است؟

با استفاده از شامپو فرش می‌توانید به‌راحتی فرش‌هایتان را در خانه بشورید و آن‌ها تمیز کنید. البته فراموش نکنید میزان آلودگی فرش اگر زیاد باشد، بهتر است آن‌ها بشورید و استفاده از شامپو فرش آن‌ها را فقط چرک‌مرد می‌کند. برای فرش‌هایی که ارزشمند و دستی هستند باید از بهترین مواد شوینده یا حتی جوش‌شیرین استفاده کنید.

برای تمیز کردن فرش ماشینی چه باید کرد؟

تمیز کردن فرش ماشینی در خانه بسیار راحت‌تر از فرش‌های دستی است و فرش‌های ماشینی معمولاً رنگ پس نمی‌دهند. به‌طور مثال برای تمیز کردن فرش ماشینی بهتر است ابتدا آن‌ها را جاروبرقی بکشید و سپس با استفاده از شامپو فرش روی آن بکشید یا اگر روی فرش ماژیکی شده باید از جوش‌شیرین استفاده کنید.

امیدواریم که از این مقاله کارپت لند وارد کننده موکت اداری تجاری و هتلی راضی باشید .اگر نقطه نظر و کامنتی دارید با ما درمیان بگذارید.

image_pdfنسخه pdfimage_printچاپ مطلب
2 پاسخ
  1. zahra گفته:

    من برا تمیز کردن فرش ماشینی بعد اینکه جاروبرقی میزنم یه برس نمدار هم میکشم رو فرش، خیلی تمیز و براق میشه.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *