چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی نیاز به مراقبت و نگهداری‌های کمتری دارد، که این ویژگی بسیار مهمی است. اما، این بدان معنا نیست که مراقبت چمن مصنوعی لازم نیست و این نوع کفپوش کاملاً بدون مراقبت و نگهداری است. با رعایت چند نکته اصولی و نگهداری از چمن مصنوعی به طور منظم می‌توانید چمن مصنوعی خود را در بهترین حالت نگه دارید و با مراقبت چمن مصنوعی در طولانی‌مدت از سرمایه‌گذاری خود لذت ببرید.

اینکه هرچند وقت یکبار باید کارهای نظافت چمن مصنوعی را انجام دهید بستگی به شرایط خاص شما دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر حیوانات خانگی، یا درختان و درختچه‌های زیادی در فضای بازدارید یا کودکان شما برای بازی بیرون از محیط داخلی خانه، فضای دارای چمن مصنوعی را انتخاب می‌کنند، چمن مصنوعی شما به‌مراتب نیاز به نظافت در دوره‌های کوتاه‌تری را دارد. علاوه بر این وجود گرد غبار در فضا نیاز به شستشوی چمن‌ها بیشتر می‌شود. البته، در ماه‌های بارانی، نیازی به بارهاوبارها شستشو ندارید.

باتوجه‌به عوامل مختلفی که موقعیت شما را منحصربه‌فرد می‌کند، پیشنهاد ما دنبال‌کردن یک دستورالعمل نگهداری از چمن مصنوعی است که می‌توانید آن را مطابق نیازهای خود اصلاح کنید، و مراقبت چمن مصنوعی خانه خود را با خیال راحت انجام دهید.

 

نگهداری از چمن مصنوعی به صورت هفتگی

هفته‌ای یکبار چمن‌های مصنوعی خود را پاشیدن آب بر روی آن به‌آرامی شستشو دهید. تا گردوغبار و سایر زباله‌های کوچک که بین چمن‌های مصنوعی جمع شده‌اند، با فشار آب از بین می برود. درباره مزایا و معایب چمن مصنوعی بخوانید.

 

معرفی 8 نمونه از ویژگی های موکت خوب + تصاویر

 

نگهداری چمن مصنوعی به صورت ماهانه

نظافت چمن مصنوعی به صورت ماهانه به سبز، تمیز و جذاب نگه‌داشتن چمن شما کمک می‌کند. گردوغبار و برگ‌های خشک درخت و درختچه‌های موجود بر سطح چمن‌کاری شده را با یک برس سفت و یا یک چنگک پلاستیکی جمع‌آوری کنید. همچنین برای حفظ حالت قائم بافت چمن مصنوعی، می‌توانید از جارو یا برس دسته‌دار استفاده کنید. در صورت داشتن حیوانات خانگی یا در فصلی که درختان و درختچه‌ها برگ‌های خود را از دست می‌دهند یا شکوفه دارند، ممکن است لازم باشد برس زدن را بیشتر انجام دهید.

اگر از برس سفت استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که برسی با موهای فولادی انتخاب نمی‌کنید، زیرا جنس فولادی به چمن مصنوعی آسیب می‌رساند. نظافت چمن مصنوعی به طور منظم و پیروی از دستورالعمل نگهداری از چمن مصنوعی علاوه بر اینکه از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند، مانع از فشرده شدن چمنزار مصنوعی می‌شود. درباره کفپوش ورزشی چیست بخوانید.

 

نحوه نظافت چمن مصنوعی از زباله‌های حیوانات خانگی

چمن مصنوعی یک گزینه دوستدار حیوانات خانگی است و صاحبان حیوانات خانگی برای حفظ زیبایی چمن‌های خود بیشتر نیاز به مراقبت چمن مصنوعی دارند. اکثر حیوانات خانگی مکان‌های مشخصی برای ادرار و مدفوع دارند. بااین‌حال حداقل هفته‌ای یکبار محلی را که حیوان خانگی ادرار می‌کند با فشار آب شستشو دهید.

برای ازبین‌بردن فضله حیوانات خانگی از چمن، کافی است هرطور ترجیح می‌دهید به‌عنوان‌مثال، با کیسه پلاستیکی یا یک وسیله زباله‌های جامد را بردارید، و سپس آن قسمت را با فشار آب شستشو دهید. همچنین برای اطمینان غیر از شستشو با آب می‌توانید از مایع مخصوص ازبین‌برنده بوی ادرار حیوانات نیز استفاده نمایید. درباره تمیز کردن فرش بخوانید.

نگهداری از چمن مصنوعی

نحوه نظافت چمن مصنوعی از لکه، آدامس، خون و غیره

ممکن است نوشیدنی، آدامس یا آب‌نبات، و یا سس خردل و یا بر اثر حادثه‌ای کمی خون‌روی چمن مصنوعی بریزد. اصلاً جای نگرانی نیست، چمن مصنوعی ضد لک و تمیزکردن آن را آسان است. اکثر لکه‌ها را می‌توان به‌سادگی با آب شستشو داد. البته در صورت نیاز، می‌توان از صابون مایع ملایم و آب گرم یا مخلوط سرکه و آب استفاده کنید که برای ازبین‌بردن باکتری‌ها نیز گزینه‌ای عالی است. نکته مهم این است که سریع واکنش نشان دهیم، لکه‌ها تا زمانی خشک نشده‌اند به‌راحتی تمیز می‌شوند.

آدامس، آب‌نبات و سایر مواد چسبنده را به‌راحتی با دست جدا کنید، بااین‌حال اگر یک‌تکه آدامس به‌سختی چسبیده بود، می‌توانید آدامس را با یک‌تکه یخ خنک کنید تا برداشتن آن راحت‌تر شود. همچنین می‌توانید از چاقوی پلاستیکی یا ابزار مشابه استفاده نمایید فقط مراقب باشید چمن مصنوعی را نبرد. به‌هیچ‌عنوان از مواد شیمیایی یا حلال‌های قوی برای ازبین‌بردن لکه یا مواد چسبنده ازروی کفپوش چمن مصنوعی خود استفاده نکنید. درباره روش شستشوی کفپوش بخوانید.

 

معرفی و بررسی بهترین موکت خارجی (2021)

 

دستورالعمل نگهداری از چمن مصنوعی در برابر باکتری‌ها

مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی باعث می‌شود که به‌هیچ‌عنوان تجمع باکتری‌ها، مشکلی ایجاد نکند. بااین‌حال، در صورت نیاز می‌توانید از مخلوط 50/50 سرکه و آب برای ازبین‌بردن تجمع باکتری استفاده کنید. اگر ناحیه آلوده شده کوچک است، مانند نقطه‌ای که حیوان خانگی شما بر روی چمن مصنوعی اغلب ادرار می‌کند، می‌توانید از این مخلوط در یک بطری اسپری استفاده کنید.

اگر می‌خواهید کل چمنزار خود را از وجود باکتری‌ها در امان نگه دارید، می‌توانید از مخازن بزرگ مخصوص کود مایع و با شلنگ که معمولاً برای پاشیدن کود استفاده می‌شود در مناطق بزرگ‌تر استفاده کنید.

نگهداری ونظافت چمن مصنوعی

چگونه از لکه و سوختگی جلوگیری کنیم

اگر چمن مصنوعی شما دارای لک بر اثر سوختگی سیگار یا لکه‌های سرسخت است، می‌توانید به‌راحتی آن قسمت از چمن را تعویض کنید. برخی لکه‌های ناشی از اسید باتری، گریس، روان‌کننده‌ها، روغن‌موتور و مواد مشابه می‌توانند باعث تغییر رنگ یا آسیب چمن مصنوعی شوند. با تعمیر وسایل نقلیه دور از چمن‌های مصنوعی از تماس با این موارد جلوگیری کنید.

لکه ایجاد شده بر روی چمن مصنوعی در اثر سوختگی می‌تواند با سیگار، افتادن زغال آتش، آتش‌بازی یا جرقه‌های آتش‌سوزی رخ دهد. برای جلوگیری از این حوادث، سیگارکشیدن، آتش‌بازی و کباب‌پزی را دور از چمن مصنوعی انجام دهید.

 

مراقبت چمن مصنوعی از سوختن در روزهای بسیار گرم

حتی داغ‌ترین نور مستقیم خورشید چمن مصنوعی را نمی‌سوزاند. بااین‌حال، ممکن است بازتاب شدید نور خورشید از شیشه پنجره‌ها و درهای کشویی شیشه‌ای به چمن شما آسیب برساند.

ساده‌ترین راه برای جلوگیری از سوختن چمن مصنوعی در اثر بازتاب نور خورشید از شیشه پنجره‌ها، یافتن راه‌حل‌های ساده‌ای است که جلوی احتمالی این بازتاب‌های نور را مسدود کند. با نصب سایبان و کرکره، یا با کاشت درخت یا بوته بر روی چمن مصنوعی سایه ایجاد کنید. درباره تفاوت کفپوش و پارکت چقدر می دانید؟

دستور العمل نگهداری از چمن مصنوعی

موکت آکوستیک چیست؟ + عوامل موکت عایق صوتی

 

با نگهداری و مراقبت چمن مصنوعی به صورت منظم و رعایت دستورالعمل نگهداری از چمن مصنوعی، عمر چمن مصنوعی خود را افزایش داده و آن را در بهترین حالت حفظ کنید. انجام منظم این وظایف ساده به شما کمک می‌کند تا چمنزار شما تمیز، سرسبز و بدون بو باقی بماند. به‌راحتی می‌توانید با پیشگیری از آسیب و پیروی از روال نگهداری و نظافت چمن مصنوعی، هزینه‌ها را به حداقل برسانید.

image_pdfنسخه pdfimage_printچاپ مطلب

فرم دسترسی به کاتالوگ های کارپت لند

لطفا جهت دانلود اطلاعات زیر را وارد کنید
مشاوره رایگان تلفنی